Kunstnikud

ARS Kunstilinnaku uudiskiri OKTOOBER

Autor: ARS Kunstilinnak
Laoseis: Tellimisel
Hind:

ARS Kunstilinnak. OKTOOBER 2021

 
Anna Mari Liivrand "Karikakra torge" 
ARS Projektiruum 29.09.–16.10.2021 
(ER 1218, L 1216)

„Karikakra torge“ on näitus rituaalidest, objektidest, ornamentidest ja ärevustest, mis struktureerivad inimeste igapäevast elutegevust.

Pandeemiast tingitud karantiinid on loonud olukorra, kus katkestused igapäevaelu praktikates ei võimalda inimestel enam mõtestada aja kulgemist ning tekkivad tühimikud ajatajus põhjustavad ärevust. Puudu on rituaalidest, mis aitavad struktureerida ja luua aega, inimeste vahelisi suhteid ning tajuda argiselt toimuvaid muutusi. Sarnaselt rituaalidele kontekstualiseerivad ka ornamendid aega – tõstavad esemed, mida nad kaunistavad, käesolevasse ajahetke ja annavad aimu komplekssematest taustsüsteemidest.

Näitusel eksponeeritavad teosed juhivad tähelepanu rituaalidele ja sellele, kuidas väikesed igapäevased rutiinsed tegevused piiritlevad aega, loovad sellesse pausimomente ning aitavad tabada ümbritsevas keskkonnas toimuvaid muutusi. Nii saab näitusel "Karikakra torge" näha näiteks Fukushima tuumakatastroofi tagajärjel piirkonnas moonduma hakanud taimede õisikute motiive, mis on organiseeritud juugendile omastest taimornamentidest inspireeritud mustritesse.
Rohkem infot

 
ARS Showroom #031: Johannes Luik "Untitled" 
4.–29.10.2021 (E–R 1218

“Untitled” tegeleb skulptori ja skulptuuri vaheliste sidemete ja seostega. Teos on valminud kogu protsessi silmas pidades ning sellega kaasneb materjalide, tööprotsesside, vigade ja transpordi esile toomine. Skulptuur koosneb puitkastist ja inimfiguurist, mis asub kasti sees. Peale kohale toimetamist kuju rekonstrueeritakse ning asetatakse kasti otsa, milles ta saabus.

Johannes Luik on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri ja installatsiooni osakonna ja Brüsseli LUCA School of Arts Fine Arts. Skulptori ja installatsioonikunstnikuna on ta huvitatud (objektide) materiaalsusest ja selle abil edasi antavatest füüsilise maailma omadusi kirjeldavatest parameetritest nagu materjal, tekstuur, mass, maht ja dimensionaalsus.
Rohkem infot
 
Üle Heli 21 "Hargnevate helide aed"
ARS Projektiruum 21.10.–30.10.2021   

Üle Heli 21 festivali üheks keskseks sündmuseks on näitus "Hargnevate helide aed" ARS Projektiruumis, mis on järg Tartu Kunstimajas toimunud samanimelisele näitusele. Seekord on aia "liigirohkuse" suurendamise nimel osalevate helikunstnike ja helipraktikate ringi laiendatud. Ühes näituseruumis kohtuvad Raul Kelleri, Katrin Enni, Sten Saaritsa, Taavi Suisalu ja Aivar Tõnso helimaailmad. Näituse avamine toimub 21. oktoobril.

22.10 toimub näituse ja festivaliga seonduv seminar ARSi peahoone Stuudios 98, kus ettekannetega esinevad Raul Keller, Marta-Liisa Talvet, Taavi Suisalu, Katrin Enni ja teised. Lisaks toimuvad Üle Heli 21 sündmused ka kinos Sõprus, Kanuti Gildi SAALis ja klubis Hall, kus osalevad Ansambel U:, Külli Roosna ja Kenneth Flak, Sander Saarmets, Robert Jürjendal ja Miguel Noya (vz), Dmytro Fedorenko (ua), Kiwanoid, dj Maarja Nuut, Container (uk/us), Simona Zamboli (it), Lauri-Dag Tüür, Vrvra (Lotte Jürjendal), Erik Alalooga ja Rainer Jancis.
Peatselt rohkem infot

 
Hüpikmüük 2021 ja avatud ateljeed
ARS Kunstilinnak 4.12.2021 kell 11–17  

Laupäeval, 4. detsembril 2021 korraldame taas ARS Kunstilinnakus jõulueelse hüpikmüügi, kuhu ootame kunstnikke ja disainereid oma teoseid eksponeerima ning müüma. Lisaks kunstile on teretulnud ka kõik esinemised, töötoad ning pop-up kohvikud.
Hüpikmüük toimub ARSi peahoone 1. korrusel valgusküllastes ja hästi ventileeritud ruumides (projektiruum, Galerii 125, Stuudio 53 ja 98), hargnedes huvitavate ideede ja pakkumiste korral ka kunstilinnaku teistesse ruumidesse. 2019. aasta hüpikmüügil osales üle 40 kunstniku ja disaineri, üritus pälvis kunstihuviliste ja –ostjate elavat tähelepanu.

Registreerimistähtajad ja –hinnad (koos käibemaksuga):
- ARSi majalised kuni 30.10.2021 tasuta, kuni 15.11.2021 10 eurot
- EKLi liikmed ning kunsti- ja disainitudengid kuni 30.10.2021 10 eurot, kuni 15.11.2021 20 eurot
- teised disainerid ja kunstnikud kuni 30.10.2021 20 eurot, kuni 15.11.2021 30 eurot   

Osalemiseks täitke palun ankeet siin.
Korralduslikud küsimused: ARS Kunstilinnaku müügijuht Jaanika Kikkas ars@eaa.ee, tel. 56651858
Peatselt rohkem infot 

Foto: Krista Lehari ja Madli Väli "Julge Jänes"

 

ARS küsib, Maarja Mäemets vastab

Maarja Mäemets (s 1991) on klaasi- ja fotokunstnik, kes peegeldab oma loomingus iseenda haprust ja pidevaid teisenemisi tunnetes, mõtetes, sündmustikes – maailma toimemehhanismides. Ta usub, et pole olemas  paigalseisu, on vaid pidevad liikumised, millesse on oht end hoopiski kaotada. Loe veel tema mõtetest meie lühiintervjuude seeriast: ARS küsib, kunstnik vastab.

Maarja Mäemetsa töid saab osta ARSi Tarbekunstigaleriist ja pood.arsfactory.ee
 

Uus ARSi majaline

Mariana Laan on keraamik ja brändi Nüüd Ceramics asutaja. Mariana disainib ja valmistab käsitsi minimalistlikku esteetikat kandvaid lauanõusid ja sisustustooteid. Esemete loomisel lähtub ta eelkõige materjalikesksusest ning lihtsatest geomeetrilistest vormidest, pearolli mängivad materjali iseloom ja eripära.
Mariana on õppinud Tartu Ülikoolis majandusteadust (MA 2006) ja EKAs keraamikat (BA 2014, tema tööd on olnud väljas Eesti disaini tutvustavatel näitustel Prantsusmaal, Jaapanis, Suurbritannias jm. Nüüd Ceramicsi taldrikuid, vaagnaid ja muud keraamikat kasutavad nimekad Tallinna restoranid.
Rohkem infot 
 

ARSi kunstnike tegevus

Marge Monko ja Gabriele Beveridge "Suur teeskleja"  
Kai kunstikeskus 18.09.–28.11.2021

Esimest korda koos töötava kahe naiskunstniku, Gabriele Beveridge'i ja Marge Monko duonäitus "Suur teeskleja" on inspireeritud 20. sajandi reklaammaterjalidest ja -vitriinidest. Gabriele Beveridge loob uued skulpturaalsed teosed, kus on kasutatud kaupluse sisustust, käsitsi puhutud klaasobjekte, fotokemikaale ja poemannekeenide osi. Marge Monko esitleb fotoseeriat vaateakendest ning uut filmi, mis uurib sukkade ja naiste emantsipatsiooni seoseid. Paralleelselt Londonis ja Tallinnas töötanud, kuid enne näituse ettevalmistust teineteisele tundmatud kunstnikud saavad kokku Kais, luues visuaalselt lummava ja kontseptuaalselt terava dialoogi.
Rohkem infot

 

Kaisa Maasika ja Ástríður Jónsdóttir "Lipupäevad"
Vent Space 6.10.–17.10.2021

Islandi ja Eesti päritolu kunstnikud Ástríður Jónsdóttir ja Kaisa Maasik tegelevad uuel näitusel „Lipupäevad” rahvusliku uhkuse ja vallutamisihaga. Mõlema kunstniku kodumaa saavutas iseseivuse suhteliselt hiljuti, sealjuures on nende noored lipud olnud märgilise tähtsusega raskelt võidetud vabaduse juures.
Näitus tõstatab küsimusi rahvusliku uhkuse ja ühtekuuluvustunde kohta. Võttes subjektiks lipu, toovad kunstnikud esile tõekspidamisi ja tseremooniaid, mis nendega seotud on. Püüdes laiendada lipu mõistet, on kunstnikud võtnud eesmärgiks kõrvutada sporti ja rahvusvahelisi suhteid, toomaks välja mõlemale omast võimuvõitlust ja vajadust vastase üle domineerida.
„Lipupäevad” on osa Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali satelliitprogrammist.
Rohkem infot

 

Maarja Mäemets ja Andra Jõgis "Padjast-tekist" 
Nelja Nurga Galerii 29.09.–29.10.2021

Näitusel „Padjast-tekist“ on väljas tööd, mille temaatika kõlgub une ja ärkveloleku piiril, kus kunstnikud tõlgendavad neid kahtlusi-kõhklusi, mis tabavad neid hetk enne magama jäämist, ning vahel sulanduvad ka sealt edasi unenägude esimestesse minutitesse.
Kunstnikud püüavad tabada tolle üürikese hetke – kus me ei suuda enam oma mõtteid argipäeva lärmiga summutada, kuid ei ole ka veel põgenenud unenägude fantaasia rüppe – ilu ja haavatavust.Teki all ja padja peal ei ole ruumi end peita.
Rohkem infot

 

Liisa Kruusmägi ja Maarja Mäemets "Värvikorallid" 
HOP Galerii  14.10.–2.11.2021

Näitus toob esmakordselt ühte ruumi klaasikunstnik Maarja Mäemetsa ning maalikunstniku ja illustraatori Liisa Kruusmägi loomingu. Kruusmägi külluslik detailirohkus ning Mäemetsa lihtne ja puhas vormikäsitlus otsivad omavahelist tasakaalu. Lihtne narratiiv on võimaldanud kunstnikel nihutada oma loomingulisi piire ilma isiklikku kunstilist esteetikat või identiteeti kaotamata.
Liisa Kruusmägi 14 meetri pikkune veealusest maailmast, korallidest ja kaladest inspireeritud värvikirev maal hõlmab terve galerii. Tasakaaluks seintel kujutatud lopsakusele täidab ruumi keskme Maarja Mäemetsa klaaridest klaasobjektidest koosnev installatsioon. Näitus on inspireeritud nii kunstnike endi nähtust ja kogetust kui tuntud David Attenborough loodussarjadest.
Peatselt rohkem infot

 

Merike Hallik ja Pille Kaleviste "Plants" 
Riia Portselanimuuseum 1.10.–14.11.2021

Näituse korraldajad kutsusid kunstnikke üles uurima ja käsitlema inimeste, taimede ja looduse vahelisi suhteid. Liinas elades on lihtne taimi ignoreerida või näha neid üksnes kaunistavas rollis - ometi on nende mõju meie elule palju suurem, kui võiksime kujutleda. Looduses võiksime märgata, kuivõrd oleme omavahel seotud ning üksteisest sõltuvad. Taimede pidev uuenemine võib mõjuda nii hirmutavalt kui inspireerivalt. Pidevalt korduvad tsüklid eluslooduses meenutavad meile, et me ei saa lihtsalt seista paigal, hoiduda vältimatust või kiirustada tagant asjade loomulikku kulgemist.
Näitusel osalemiseks avaldas soovi 47 kunstnikku 14 riigist, valiku tegi Riia Portselanimuuseumi asjatundjatest koosnev zhürii.
Rohkem infot (inglise keeles)

 

Koolitused ja kursused

DanceanDraw – Stuudio24 (ruum 317 ARSi peahoones)
Host: Toon Vugts
Get ready for 2,5 hours of blissfull drawing with a beautiful dancer, some funky beats and fun people!
Sketch materials are included and provided by Kunst ja Hobi. We have artboards and molberts to draw on and a pile of sketch papers for the forgetful minded.
Rohkem infot
 

Sally Stuudios alustab ingliskeelsete töötubade sari täiskasvanutele ja noortele alates vanusest 15+. Esimese meistriklassi viib läbi tekstiilidisainer ja kunstnik Zane Shumeiko, kes avab oma autoritehnika tagamaid ja kutsub omavahel liitma tundlikku akvarelli ja graafilist tikitud joont.
Rohkem infot

 

Animakool ootab koolivaheaja kursustele.
*Sügiskoolis õpime loovate tehnikate abil animatsioonide tegemist ideest esilinastuseni.
*Proovime kunstniku, animaatori ja operaatori rolle.
*Õpime lava kujundama, kaameraga pildistama ja monteerima.
*Arendame loovust individuaalselt ja meeskonnas.
Rohkem infot

 

Reedene kunstistuudio tiheda graafikuga noortele, kus rahulikus õhustikus tegeletakse loominguliste teemadega. Tuleb nii keraamikat, joonistamist kui värvimöllu. 
Töötuba toimub ARS Keraamikakeskuses, juhendaja skutptor, keraamik ja kunstihariduse entuasiast Leena Kuutma
Rohkem infot

 
IKIGI Köitegaraaži köitekool "Kuu kolmas kolmapäev": kliistripaberi töötuba.
Viinakuu kolmandal kolmapäeval katame laua, paneme põlled ette, keedame kliistrit, võtame värvid välja ja tähistame Picasso peagi saabuvat 140. sünniaastapäeva!
Toimumise aeg ja koht: 20.10.2021 kell 17.00–20.00 ruumis 111.
Rohkem infot ja registreerimine
 
IKIGI Köitegaraaži köitekooli lühikursus: nahast märkmeplokk. 
Viiel novembrikuu teisipäeva õhtul teeme nahast märkmeploki koos reljeefse linooltrükiga.
Toimumise aeg ja koht: 2.11 / 9.11 / 16.11 / 23.11 / 30.11 
kell 17.00–20.00 ruumis 111.
Rohkem infot ja registreerimine
 

Avasta ja külasta ARSi majalisi!

ARS Portselan (peahoone 4. korrus)  ER 1017; tel. 6558331
Skizze ARS (hoovimaja) – ER 1018 (paus 13.0013.30), L 1015; tel. 6595550
Q Kohvik (peahoone 2. korrus)  ER 1016  toit ka kaasavõtmiseks!

ARS kunstilinnakus tegutseb üle 100 kunstniku, disaineri ja loovettevõtte!
 

Korralda oma üritus ARSis! 

ARS Kunstilinnaku keskuses saad rentida ruume oma üritusteks ja ettevõtmisteks, vaadata näitusi ja osta kunstiteoseid, tegutseda töötubades, tellida kunstikoolitusi ja kohtuda kunstnikega.
Ruumides on kaasaegne esitlustehnika, hea valgustus ja korralik ventilatsioon; järgime tervishoiuameti jm ettekirjutusi, vajadusel toimub külastajate hajutamine ja kontaktpindade desinfitseerimine.
NB! Ruumide rentimisel soodustused püsiklientidele, ARSi majalistele ja EKLi liikmetele; erihinnad ja -kokkulepped kunstiprojektidele ning pikemaajaliseks rendiks.

Tutvustame hea meelega ARSi võimalusi ning aitame leida lahendusi erinevatele kunstiküsimustele: võta meiega julgesti ühendust!

ARS Kunstilinnak

ARS tarbekunstigalerii, Galerii 125 ja showroom on avatud
E–R 12–18.

Kontakt
pood.arsfactory.ee
E-pood väljastab kaupu galeriist kokkuleppel ja kontaktivabalt