Fideelia-Signe Roots

ARS küsib, kunstnik vastab

IDEED JA KOGEMUS

Minu kunst sünnib vastuoludest, mis ühiskonnas tekivad. Enamasti kohtab mu näitustel installatsioone, videot ja fotot sotsiaalsetel teemadel nagu feminism, loomaõiguslus, ajaloo tõlgendamine jne. Maalikunstis on praegu mu leivanumbriteks abstraktsioonid ja loomaportreed. Inspiratsioon tuleb elust enesest.

PRAKTIKA JA TEOSTUS

Mu koloriit on jõuline. Segan omavahel põhivärve ja maalin kihthaaval ehk laseerivalt, kasutades meediume, mis muudavad värvi läbipaistvamaks ja vedelamaks. Maalin nii õlivärvide- kui akrüüliga. Olen avastanud akrüülimarkerid, mis annavad parema kontrolli detailide üle. Mulle meeldib suurelt ette võtta, aga kui ükskord avastasin, et mu teos ei mahu uue ateljee uksest sisse, hakkasin väiksemaid töid tegema.

SOOV JA SÕNUM

Mu teosed sobivad kõigile, kes armastavad värve. Inimeste ja loomade portreede puhul rõhutan silmi. Kui millegi kallal piisavalt kaua töötan, sulan oma teosega ühte ja piltlikult öeldes sisenen modelli teadvusse, isegi kui kujutan kedagi, kelle maine teekond on lõppenud. Minu teoste vaatajad tunnevad tavaliselt samu emotsioone, mis mind maalides valdasid, olgu siis kurvastus, äng, elevus või rahu. Loodan, et mu loomaportreed aitavad tõsta inimestes teadlikkust loomadest kui meiega võrdväärsetest indiviididest, kes ei ole siia ilma loodud inimesi teenima vaid on väärtuslikud just sellistena nagu nad on. Sõprus loomaga on suurim kingitus, mis inimest elus võib tabada, kuid inimesed oma rumaluse, kahepalgelisuse ja julmusega sageli ei vääri loomade usaldust.

Inimkond peab arenema loomade tasemele, mitte vastupidi. Plaanis on jätkata tööd loomaõigustega. Olen ka kunstiväliselt vabatahtlikuna mitme projektiga seotud. Olen tänavalt kasse püüdnud, neile uusi kodusid otsinud ja ise kodu pakkunud.

Fideelia-Signe Roots (s 1976) on interdistsiplinaarne kunstnik, kes tegeleb peamiselt feminismi, ajalootõlgendamise ja loomaõigustega. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kunstniku-uurimusega „Naine kui kangelane“ (doktorikraad 2017). Lisaks on Fideelial BA kraad maalikunstis (TÜ, 1999) ja MA kraad interdistsiplinaarsetes kunstides (EKA, 2007).