Liisa Kruusmägi
ARS küsib, kunstnik vastab
IDEED JA KOGEMUS
Viimasel ajal on kippunud mu looming üsna maalikeskseks. Varasemalt domineeris rohkem joonistus. Joonistused on siiski siiani maalide algeks. Joonistan enamasti A4 formaadile, see formaat aitab mul paremini sisu hallata ja et see pildiliselt paremini esile tuleks, olen ma neid joonistusi suurelt maalinud. Maalid on joonistustele vastupidiselt väga suured, et värvipindadel oleks jõudu ja nad töötaksid efektiivsemalt.
Elu on nii kujunenud, et looming on üks elu osa mis haldab mõtteid ja tegevusi, ehk et ma ei erista elamist ja loomist omavahel. Minu tegemisi võiks kirjeldada nagu teed kraani lahti ja siis sealt vesi lihtsalt voolab, pidev tegutsemine/loomine. Ideid mida kõike tahaks teha on aastatega kogunenud meeletu hunnik, oleks ainult aega ja ressurssi neid teostada. Ning neid ideid tuleb pidevalt juurde. Kui konkreetsemalt mõelda, siis see mis mind tõukab asju tegema on reisimine. Kõik need kogemused erinevatest maailma paikadest, saadud wow efektid, lihtsalt vaatlemine ja olemine teises keskkonnas on nii tugev edasiviiv jõud. Tihtipeale kui ma kuskil juba olen või olen just tagasi tulnud, tunnen, et mul on nii palju energiat ja huvi uutmoodi luua.
Õpingutega on samamoodi, magistris vahetusüliõpilasena USAs Rhode Island School of Design’is pool aastat õppimine oli väga konkreetne hüpe hoopis teisele tasandile. Kool oli täis vapustavalt andekaid inimesi nii õppejõudude kui tudengite seas. Muidugi ka asukoht oli soosiv, vahetus läheduses New Yorgile, kus on nii palju kunsti. Sealt tekkis eelkõige julgus teha asju omamoodi ja olla avatud igasugustele huvitavatele projektidele. Näiteks tutvusin New Yorgis huvitava koomiksiseltskonnaga, mis haaras mind kaasa ka koomikseid joonistama.
PRAKTIKA JA TEOSTUS
Ma kujutan oma töödel inimesi. Enamasti ei ole nad konkreetsed inimesed vaid sellised väljamõeldud tegelased, kes siis võivad meenutada oma olekult või tegemistelt kedagi. Inimesed piltidel on kas üksinda või meeldivas seltskonnas. Üksinda diivanitel lesijad mõtlevad elust või unistavad millestki erilisest. Nende ümber taustal on tihtipeale asjadest/mõtetest moodustunud mustrid. Seltskondades maalidel olen palju kujutanud sünnipäevi või muid pidutsemisi, kus inimesed tunnevad ennast vabalt, räägivad huvitavat juttu ja naeravad. Samuti on maalidel värvid väga olulisel kohal, maalide tonaalsus on väga hoolikalt valitud, et pealtnäha lihtsad värvipindade koosmõju annaks edasi mõnusa energia.
Mu looming ei piirdu ainult maaliga, nagu eelnevalt sai mainitud olen teinud koomikseid, seinamaale, keraamikat, fotot jne. Eelistan vabadust ja tunnen, et ühe valdkonnaga tegelemine võib muutuda ajapikku igavaks.
SOOV JA SÕNUM
Seesama positiivne energia, mis tekib teoste loomisel kandub loodetavasti ka vaatajateni. Samuti ei ole piltidel alati konkreetset lugu, selle võib igaüks ise endale välja mõelda. Värvilised maalid kodu- või kontori seinal pakuvad kindlasti positiivset meelestatust. Minu jaoks maal seinal on nagu koduloom või pereliige, keda aegajalt jääd vaatama ja mõtisklema.
Nagu varemgi sai öeldud ideid on jalaga segada, on vaja ainult teha. Samuti haaran kinni igasugustest huvitavatest projektidest, mida pakutakse. Pikaajaline soov on teha mõni suurejoonelisem näitus. Unistusi on palju, tuleb nende nimel tööd teha.
Liisa Kruusmägi (s 1988) on EKA haridusega (maal BA 2010, joonistamine MA 2013) rahvusvaheliselt tegev kunstnik, kelle tegevusvaldkond baseerub peamiselt maalil ja joonistusel.